Licensed to Asbury College         HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/26/2013 04:50 PM
                        Asbury Urbana Dual - 1/26/2013                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Asbury University-KY  'A'                              NT    1:58.82   11  
     1) Duncan, Katherine A 20          2) Landry, Rebecca C 20           
     3) Gagnon, Caitlin J 18            4) Ray, Ranay C 22                
       30.01    33.77    29.08    25.96                                    
  2 Urbana University-OH  'A'                              NT    2:06.24    4  
     1) Schroeder, Breanne N            2) Rex, Jacqueline 18             
     3) Carney, Mary 19                 4) Kelly, Rachel                  
       32.17    34.65    30.77    28.65                                    
  3 Asbury University-KY  'B'                              NT    2:07.68    2  
     1) Brigdford, Laura J 20           2) Fisher, Hillary C 20           
     3) Fanning, Leah 20                4) Klein, Ruth C 21               
       35.25    34.43    37.87    20.13                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urbana University-OH  'A'                              NT    1:40.15   11  
     1) Stover, Matt C                  2) Whitaker, John 18              
     3) Helander, Kim                   4) Parks, Alexander C             
       26.05    29.19    22.86    22.05                                    
  2 Asbury University-KY  'A'                              NT    1:42.69    4  
     1) Bechtel, Friend C 19            2) Hall, Jimmy F 21               
     3) Iverson, Stuart J 20            4) Runtas, Nathan A 22            
       26.43    28.62    24.82    22.82                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valentien, Kayley         19 Asbury-KY                 NT   11:15.29    9  
      29.65   32.05   33.86   34.30   34.30   34.26   34.03   34.10
      34.25   34.38   34.37   34.04   34.36   34.37   34.34   34.09
      34.26   34.14   33.86   32.28                                
  2 Henderson, Sara           18 Asbury-KY                 NT   11:53.30    4  
      31.29   34.11   34.84   35.33   34.88   35.97   35.84   36.31
      36.23   36.24   36.29   36.36   36.11   36.52   36.66   36.88
      36.14   36.17   35.77   35.36                                
  3 Cowgill, Samantha            UUS-OH                    NT   12:33.41    3  
      31.74   34.79   36.96   37.49   38.17   38.03   38.57   38.34
      37.16   38.04   37.08   39.05   39.19   38.74   38.65   38.45
      38.56   38.57   38.29   37.54                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowman, Daniel M          21 Asbury-KY                 NT   10:27.12    9  
      26.58   29.14   30.26   30.83   30.93   31.23   30.73   31.32
      31.49   31.87   32.30   31.80   32.69   32.62   31.96   32.38
      32.01   32.15   32.89   31.94                                
  2 Duncan, Graham G          18 Asbury-KY                 NT   10:42.27    4  
      27.94   30.34   31.36   31.26   31.74   31.58   31.79   32.13
      32.49   32.53   32.70   32.63   32.67   32.76   32.65   33.11
      33.32   32.98   33.21   33.08                                
  3 Houlton, Nolan            19 Asbury-KY                 NT   10:47.64    3  
      27.91   31.58   32.13   32.79   32.63   32.85   32.51   32.94
      33.15   33.06   33.14   32.85   32.83   32.94   32.97   33.03
      32.89   32.42   32.57   30.45                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Ranay C              22 Asbury-KY                 NT    2:04.36    9  
      28.38   31.40   32.59   31.99                                
  2 Henderson, Sara           18 Asbury-KY                 NT    2:05.47    4  
      29.07   31.43   32.46   32.51                                
  3 Gabriel, Kimberly         20 Asbury-KY                 NT    2:08.03    3  
      29.17   31.87   33.58   33.41                                
  4 Schroeder, Breanne N         UUS-OH                    NT    2:10.11    2  
      28.75   32.54   34.23   34.59                                
 -- Klein, Ruth C             21 Asbury-KY                 NT   X2:12.57  
    1:03.12 1:09.45                                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Espinoza, Alexander R        UUS-OH                    NT    1:48.74    9  
      24.84   27.41   27.94   28.55                                
  2 Decker, Tyler A           21 Asbury-KY                 NT    1:51.01    4  
      25.20   27.77   28.93   29.11                                
  3 Courey, Jacob G           19 Asbury-KY                 NT    1:54.54    3  
      25.73   28.39   30.00   30.42                                
  4 Runtas, Nathan A          22 Asbury-KY                 NT    1:55.00    2  
      25.82   28.57   30.03   30.58                                
 -- Polk, Matthew Q           18 Asbury-KY                 NT   X2:09.47  
      27.31   33.15   35.70   33.31                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Katherine A       20 Asbury-KY                 NT    1:03.64    9  
      30.95   32.69                                                
  2 Houlton, Claire           19 Asbury-KY                 NT    1:04.61    4  
      31.14   33.47                                                
  3 Brigdford, Laura J        20 Asbury-KY                 NT    1:14.28    3  
      36.34   37.94                                                
  4 Chupp, Siara              18 UUS-OH                    NT    1:17.60    2  
      37.25   40.35                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrenheim, Trevor L       22 Asbury-KY                 NT      54.73    9  
      26.78   27.95                                                
  2 Stover, Matt C               UUS-OH                    NT      55.23    4  
      26.98   28.25                                                
  3 Parks, Alexander C           UUS-OH                    NT      55.80    3  
      27.31   28.49                                                
  4 Bechtel, Friend C         19 Asbury-KY                 NT      57.30    2  
      27.71   29.59                                                
  5 Lewis, Alexander          19 UUS-OH                    NT      59.37    1  
  6 Augsburger, Jonathan S    19 Asbury-KY                 NT    1:02.27  
      30.45   31.82                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landry, Rebecca C         20 Asbury-KY                 NT    1:14.16    9  
      34.98   39.18                                                
  2 Rex, Jacqueline           18 UUS-OH                    NT    1:14.24    4  
      35.24   39.00                                                
  3 Fredrickson, Sarah        19 Asbury-KY                 NT    1:15.50    3  
      34.99   40.51                                                
  4 Myers, Emily C            18 Asbury-KY                 NT    1:16.42    2  
      36.46   39.96                                                
  5 Cowgill, Samantha            UUS-OH                    NT    1:25.33    1  
      39.05   46.28                                                
 -- Fisher, Hillary C         20 Asbury-KY                 NT   X1:16.43  
      35.69   40.74                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Cody C            20 Asbury-KY                 NT    1:01.44    9  
      28.63   32.81                                                
  2 Hall, Jimmy F             21 Asbury-KY                 NT    1:04.35    4  
      30.01   34.34                                                
  3 Eaton, Eric               19 UUS-OH                    NT    1:07.46    3  
      31.77   35.69                                                
  4 Whitaker, John            18 UUS-OH                    NT    1:08.25    2  
      31.21   37.04                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gagnon, Caitlin J         18 Asbury-KY                 NT    2:20.26    9  
      31.64   35.07   36.46   37.09                                
  2 Valentien, Kayley         19 Asbury-KY                 NT    2:22.91    4  
      31.28   35.86   37.67   38.10                                
  3 Carney, Mary              19 UUS-OH                    NT    2:49.61    3  
      34.89   41.32   45.85   47.55                                
 -- Fanning, Leah             20 Asbury-KY                 NT   X2:34.01  
      33.66   38.82   40.79   40.74                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Graham G          18 Asbury-KY                 NT    2:09.54    9  
      28.12   32.20   33.62   35.60                                
  2 Iverson, Stuart J         20 Asbury-KY                 NT    2:10.30    4  
      28.37   32.71   33.82   35.40                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Ruth C             21 Asbury-KY                 NT      27.28    9  
  2 Gabriel, Kimberly         20 Asbury-KY                 NT      27.56    4  
  3 LeMay, Courtney P         21 Asbury-KY                 NT      28.11    3  
  4 Kelly, Rachel                UUS-OH                    NT      28.38    2  
 -- Brigdford, Laura J        20 Asbury-KY                 NT     X28.54  
 -- Joss, Kirsten M           20 Asbury-KY                 NT     X32.04  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Cody C            20 Asbury-KY                 NT      22.25    9  
  2 Helander, Kim                UUS-OH                    NT      22.34    4  
  3 Decker, Tyler A           21 Asbury-KY                 NT      22.91    3  
  4 Courey, Jacob G           19 Asbury-KY                 NT      22.96    2  
  5 Espinoza, Alexander R        UUS-OH                 21.87      23.04    1  
  6 Parks, Alexander C           UUS-OH                 21.91      23.25  
 -- Augsburger, Jonathan S    19 Asbury-KY                 NT     X24.00  
 -- Polk, Matthew Q           18 Asbury-KY                 NT     X24.52  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Katherine A       20 Asbury-KY                 NT      58.03    9  
      27.79   30.24                                                
  2 Schroeder, Breanne N         UUS-OH                    NT      59.68    4  
      28.69   30.99                                                
  3 Gabriel, Kimberly         20 Asbury-KY                 NT    1:00.11    3  
      28.64   31.47                                                
  4 Kelly, Rachel                UUS-OH                    NT    1:01.35    2  
      29.21   32.14                                                
  5 LeMay, Courtney P         21 Asbury-KY                 NT    1:02.59    1  
      30.14   32.45                                                
 -- Klein, Ruth C             21 Asbury-KY                 NT     X58.70  
      28.86   29.84                                                
 -- Brigdford, Laura J        20 Asbury-KY                 NT   X1:04.26  
      30.81   33.45                                                
 -- Joss, Kirsten M           20 Asbury-KY                 NT   X1:11.70  
      34.54   37.16                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Espinoza, Alexander R        UUS-OH                    NT      50.14    9  
      24.26   25.88                                                
  2 Courey, Jacob G           19 Asbury-KY                 NT      50.21    4  
      24.33   25.88                                                
  3 Decker, Tyler A           21 Asbury-KY                 NT      50.96    3  
      24.60   26.36                                                
  4 Runtas, Nathan A          22 Asbury-KY                 NT      51.84    2  
      25.06   26.78                                                
 -- Augsburger, Jonathan S    19 Asbury-KY                 NT     X54.47  
      26.21   28.26                                                
 -- Polk, Matthew Q           18 Asbury-KY                 NT     X57.85  
      27.54   30.31                                                
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gagnon, Caitlin J         18 Asbury-KY                 NT    2:20.03    9  
      33.41   36.01   36.16   34.45                                
  2 Houlton, Claire           19 Asbury-KY                 NT    2:20.52    4  
      33.09   35.62   36.42   35.39                                
  3 Ray, Ranay C              22 Asbury-KY                 NT    2:20.61    3  
      33.36   35.88   36.01   35.36                                
  4 Chupp, Siara              18 UUS-OH                    NT    2:44.16    2  
      37.42   41.73   42.64   42.37                                
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrenheim, Trevor L       22 Asbury-KY                 NT    1:58.73    9  
      28.28   30.48   30.50   29.47                                
  2 Stover, Matt C               UUS-OH                    NT    1:58.84    4  
      27.93   29.77   31.13   30.01                                
  3 Iverson, Stuart J         20 Asbury-KY                 NT    2:04.70    3  
      28.84   30.95   32.14   32.77                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landry, Rebecca C         20 Asbury-KY                 NT    2:41.92    9  
      37.14   41.73   42.48   40.57                                
  2 Rex, Jacqueline           18 UUS-OH                    NT    2:42.03    4  
      36.92   42.22   42.96   39.93                                
  3 Fredrickson, Sarah        19 Asbury-KY                 NT    2:45.46    3  
      36.45   41.17   43.60   44.24                                
  4 Myers, Emily C            18 Asbury-KY                 NT    2:46.97    2  
      37.58   43.07   42.46   43.86                                
 -- Fisher, Hillary C         20 Asbury-KY                 NT   X2:46.41  
      37.23   42.30   42.79   44.09                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Cody C            20 Asbury-KY                 NT    2:19.09    9  
      30.63   35.17   36.56   36.73                                
  2 Hall, Jimmy F             21 Asbury-KY                 NT    2:21.90    4  
      31.53   35.67   37.28   37.42                                
  3 Eaton, Eric               19 UUS-OH                    NT    2:27.40    3  
      32.74   37.15   38.05   39.46                                
  4 Whitaker, John            18 UUS-OH                    NT    2:38.82    2  
      34.49   40.47   41.81   42.05                                
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houlton, Claire           19 Asbury-KY                 NT    5:30.35    9  
      30.33   32.57   33.06   33.39   33.64   33.80   34.07   34.14
      33.01   32.34                                                
  2 Henderson, Sara           18 Asbury-KY                 NT    5:49.60    4  
      31.19   34.04   34.66   35.12   35.44   35.79   35.60   36.42
      35.81   35.53                                                
  3 Schroeder, Breanne N         UUS-OH                    NT    5:58.22    3  
      31.80   35.07   36.45   36.13   36.27   36.83   36.77   36.37
      36.28   36.25                                                
  4 Cowgill, Samantha            UUS-OH                    NT    6:14.67    2  
      32.97   37.02   37.29   37.32   38.76   37.53   38.12   37.88
      39.61   38.17                                                
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowman, Daniel M          21 Asbury-KY                 NT    5:01.40    9  
      26.27   29.02   29.62   30.37   30.49   30.79   31.27   31.14
      31.37   31.06                                                
  2 Duncan, Graham G          18 Asbury-KY                 NT    5:05.30    4  
      27.34   30.15   30.42   30.78   31.03   31.47   31.65   31.23
      30.99   30.24                                                
  3 Stover, Matt C               UUS-OH                    NT    5:07.83    3  
      26.88   29.52   30.54   30.91   31.89   31.74   31.47   31.56
      31.81   31.51                                                
  4 Houlton, Nolan            19 Asbury-KY                 NT    5:13.85    2  
      27.57   30.33   31.79   32.34   31.68   32.20   32.23   32.10
      32.03   31.58                                                
 
Event 23  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rex, Jacqueline           18 UUS-OH                    NT    1:08.20    9  
      32.37   35.83                                                
  2 Carney, Mary              19 UUS-OH                    NT    1:12.64    4  
      33.10   39.54                                                
 -- Landry, Rebecca C         20 Asbury-KY                 NT   X1:07.85  
      32.31   35.54                                                
 -- Fanning, Leah             20 Asbury-KY                 NT   X1:08.56  
      32.30   36.26                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helander, Kim                UUS-OH                    NT      50.25    9  
      23.21   27.04                                                
 -- Iverson, Stuart J         20 Asbury-KY                 NT     X57.36    4  
      26.32   31.04                                                
 -- Bechtel, Friend C         19 Asbury-KY                 NT   X1:01.01    3  
      26.28   34.73                                                
 
Event 25  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valentien, Kayley         19 Asbury-KY                 NT    4:54.56    9  
      30.53   34.64   40.52   39.93   40.68   40.64   34.57   33.05
 -- Gagnon, Caitlin J         18 Asbury-KY                 NT   X5:01.79    4  
      32.52   36.38   37.91   37.42   44.72   45.03   35.07   32.74
 -- Chupp, Siara              18 UUS-OH                    NT   X5:43.16    3  
      37.22   46.06   43.52   42.77   47.81   50.07   37.98   37.73
 
Event 26  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaton, Eric               19 UUS-OH                    NT    4:52.00    9  
      28.19   34.38   39.88   39.26   39.90   40.77   36.22   33.40
 -- Ehrenheim, Trevor L       22 Asbury-KY                 NT   X4:25.72  
      28.12   33.18   33.92   33.54   38.56   38.54   29.68   30.18
 -- Bowman, Daniel M          21 Asbury-KY                 NT   X4:30.41  
      28.12   31.89   35.55   35.37   39.65   39.69   29.90   30.24
 -- Houlton, Nolan            19 Asbury-KY                 NT   X4:50.16  
      31.16   36.99   39.19   38.01   41.60   40.73   31.83   30.65
 
Event 27  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urbana University-OH  'A'                              NT    4:21.91    2  
     1) Cowgill, Samantha               2) Kelly, Rachel                  
     3) Chupp, Siara 18                 4) Carney, Mary 19                
       30.08  1:04.69    28.25  1:00.79    30.44  1:05.37    32.76  1:11.06
 -- Asbury University-KY  'A'                              NT   X3:51.93   11  
     1) Houlton, Claire 19              2) Ray, Ranay C 22                
     3) Duncan, Katherine A 20          4) Valentien, Kayley 19           
       28.34    58.02    27.12    57.10    27.13    57.97    28.31    58.84
 -- Asbury University-KY  'B'                              NT   X4:07.90    4  
     1) Fanning, Leah 20                2) LeMay, Courtney P 21           
     3) Henderson, Sara 18              4) Myers, Emily C 18              
       29.73  1:03.30    28.86  1:02.11    28.33  1:00.74    29.28  1:01.75
 
Event 28  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urbana University-OH  'A'                              NT    3:20.56   11  
     1) Espinoza, Alexander R           2) Parks, Alexander C             
     3) Whitaker, John 18               4) Helander, Kim                  
       23.73    49.81    23.82    49.96    23.90    52.46    22.51    48.33
 -- Asbury University-KY  'A'                              NT   X3:17.60  
     1) Barnes, Cody C 20               2) Ehrenheim, Trevor L 22         
     3) Courey, Jacob G 19              4) Decker, Tyler A 21             
       23.28    48.62    23.58    50.49    23.34    49.04    22.78    49.45
 -- Asbury University-KY  'B'                              NT   X3:24.56  
     1) Hall, Jimmy F 21                2) Runtas, Nathan A 22            
     3) Duncan, Graham G 18             4) Augsburger, Jonathan S 19      
       24.43    50.94    24.41    51.85    23.84    49.56    24.32    52.21
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 28                    
 
  1. Asbury University                   185   2. Urbana University                    56
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 28                     
 
  1. Asbury University                   136   2. Urbana University                    88